22 października w rzucewskim Parku przedstawiono dwa wykłady o dawnych cmentarzyskach na Ziemi Puckiej i sposobach badania kości ludzkich odkrywanych w czasie badań wykopaliskowych.

W pierwszym wykładzie przedstawiono dawne obrządki pogrzebowe i związane z nim rodzaje grobów. Od płaskich grobów szkieletowych z Rzucewa z epoki kamienia, kurhanów z epoki brązu z Mieroszyna , grobów skrzynkowych i popielnic ze Smolna , StrzelnaRadoszewaoraz grobu szkieletowego z Gnieżdżewa datowanego na I – II w n.e..

Drugi wykład poświęcony był badaniom ludzkich kości i pracy antropologa.Dowiedzieliśmy się jakie informacje „odczytać” można z odkrywanych kości czyli wiek, płeć ,wzrost ,dietę dawnych ludzi oraz charakter wykonywanej przez nich pracy.Szczegółowo omówiono jak prze wieki zmieniali się Gdańszczanie i mieszkańcy Pomorza.

Wykłady przygotowałyPanie z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku , antropolog – dr Aleksandra Pudło i archeolog – Danuta Król.
O organizacje spotkania zadbali jak zwykle pracownicy Parku i Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck- Panowie Piotr Rumanowski i Krzysztof Garstkowiak.

Wykładów wysłuchało spore grono uczestnikówUniwersytetuTrzeciego Wieku Archidiecezji Gdańskiej wraz z jegoRektoremks. Zdzisławem Kropidłowskim.

Wśród gości były też Panie z Uniwersytetu Każdego Wieku działającego na terenie Gminy Puck.

Prezentacja nr 1 Popielnice

Prezentacja nr 2 Popielnice

 

Osada Łowców Fok
Park Kulturowy Rzucewo gmina Puck

Godziny otwarcia
sezon letni:

wtorek-niedziela
godz. 8.00-16.00

Ceny biletów na wystawy:

Normalny - 4 zł
Ulgowy - 2 zł
(uczniowie, młodzież, emeryci, nauczyciele)

Przewodnik:

w języku polskim - 30 zł
w języku angielskim - 60 zł

Kontakt:


58 742 49 85
osada@okcsitpuck.pl
Osada Łowców Fok Park Kulturowy Rzucewo gmina Puck"

Wypromuj również swoją stronę

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rybackiego 

Realizacja Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"