Tytuł tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa to „Utracone dziedzictwo”. Przygotowana z tej okazji wystawa pt. „Rzucewo w dawnej fotografii” , doskonale wpisała się w obchody tego europejskiego święta. Wystawa powstała dzięki mieszkańcom Rzucewa i Osłonina którzy przekazali zdjęcia ze swoich rodzinnych albumów. Na zdjęciach wielu mieszkańców Rzucewa rozpoznało siebie lub swoich bliskich sprzed lat. Uzupełnieniem wystawy jest pokaz podstawowych narzędzi używanych w czasie prac wykopaliskowych. Zaprezentowano też rzeźby łowców fok wykonane przez Pana Władysława Niemczyka – mieszkańca Rzucewa.

Jak co roku Pan Andrzej Wędzik z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przeprowadził III Pomorski Turniej w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza. Zawody zgromadziły wielu uczestników dzieci i dorosłych. Każdy biorący udział w turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom a zwycięzcy zostali obdarowani pucharami.

Wyróżnione miejsca w kategorii dzieci i młodzież do lat 14 zajęli:
Patryk Czerwionka – I miejsce
Wiktoria Czerwionka – II miejsce
Julia Wędzik – III miejsce
W kategorii dorośli wyróżnione miejsca zajęli:
Krzysztof Garstkowiak – I miejsce
Kamila Wojtińska -II miejsce
Wojciech Miotke – III miejsce

W czasie imprezy w chacie szamana czekał na gości Pan Jacek Wojtukiewicz z Mrzezina, który udzielał rad i opowiadał o mocy leczniczej pomorskich roślin.

Interesująco o swojej pracy opowiadali twórcy: Pani e :Elżbieta Mirończuk – hafciarka, Maria Szczygielska , Panowie: Jan Drzeżdżon – rogarz, Marian Bach i Mirosław Niemczyk – rzeźbiarze, Państwo Violetta i Jacek Turewicz – plastycy i Pan Zdzisław Matyjak –Kępa – kowal.

Oprawę muzyczną zapewniał zespół „Czarne kapelusze „ i chór „Bursztynki”. Jak zawsze towarzyszyły nam Panie z Koła Gospodyń z Rzucewa.

Mimo niesprzyjającej aury w imprezie uczestniczyło 800 osób. Wiele osób zwiedziło też stałe wystawy w Chacie Kaszubskiej :”Rzucewo w epoce kamienia” ,”Pradzieje Gminy Puck” i „ Rybacy znad Zatoki Puckiej” .

W imieniu Wójta Gminy Puck, Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i Dyrektora Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck dziękujemy wszystkim za udział w dwudniowym spotkaniu .

Serdecznie zapraszamy do Parku Kulturowego w Rzucewie

Osada Łowców Fok
Park Kulturowy Rzucewo gmina Puck

Godziny otwarcia
sezon letni:

wtorek-niedziela
godz. 8.00-16.00

Ceny biletów na wystawy:

Normalny - 4 zł
Ulgowy - 2 zł
(uczniowie, młodzież, emeryci, nauczyciele)

Przewodnik:

w języku polskim - 30 zł
w języku angielskim - 60 zł

Kontakt:


58 742 49 85
osada@okcsitpuck.pl
Osada Łowców Fok Park Kulturowy Rzucewo gmina Puck"

Wypromuj również swoją stronę

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rybackiego 

Realizacja Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"