Jak co roku , na początku września, w Parku Kulturowym w Rzucewie świętowano Europejskie Dni Dziedzictwa. Hasłem przewodnim był temat „Niepodległa dla wszystkich”. Z tej okazji przygotowano wystawę „ Archeolodzy nad polskim morzem 1918 – 1939”, jej celem było przypomnienie badaczy którzy stworzyli podstawy polskiej archeologii i muzealnictwa na Pomorzu. To Dębkach koło Żarnowca Profesor Adam Wrzosek stworzył pierwsze etnograficzne muzeum, a w Gdyni powstało Muzeum Miejskie z działami : archeologicznym, etnograficznym i historii miasta. Odkrycia archeologiczne znad polskiego morza znalazły swoje znaczące miejsce w publikowanych, w okresie międzywojennym, opracowaniach naukowych i przewodnikach turystycznych.
Europejskie Dni Dziedzictwa a także trwający obecnie Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego to dobry czas na naukę „czytania zabytków” które mijamy codziennie. W tą działalność wpisuje się projekt „Wolontariat dla Domu Pomorskiego”, realizowany przez Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka a którego promocja została przeprowadzona w Parku Kulturowym.
Już po raz szósty został przeprowadzony Turniej w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza z epoki kamienia. W kategorii dzieci i młodzież do 14 lat najlepsi okazali się: Aurelia Bojke ,Julia Wędzik i Michał Miąskowski, w kategorii młodzież i dorośli pamiątkowe puchary trafiły do Panów : Wojciecha Miotke, Krzysztofa Iwankowskiego i Wojciecha Żbikowskiego. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom. Dużą atrakcją były stoiska twórców ludowych. Zobaczyliśmy przepiękny haft kaszubski/ Elżbieta Mirończuk/, rzeźbę /Marian Bach, Piotr Gola, Wojciech Weserling/, malarstwo / Jolanta Krauze, Maria Szczygielska, Monika Witkowska , Jadwiga i Czesław Jackowscy /, kaszubskie tabakierki / Henryk Lesnau / i garncarza/ Leszek Arkusiński /. O dobre regionalne jedzenie zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzucewa i Leszek Tomczak z Domatowa. O walorach zdrowotnych ziół opowiadał Pan Jacek Wojtukiewicz. Bardzo pięknie na tle „ Kaszubskiej chaty „ prezentował się chór „Bursztynki” z Mieroszyna i zespół folklorystyczny Pana Józefa Roszmanna z Gnieżdżewa. Miłym akcentem było uhonorowanie, przez Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka, pamiątkowym medalem osób i instytucji promujących dziedzictwo kulturowe Północnych Kaszub. Pamiątkowe medale z rąk Prezes Towarzystwa Pani dr Danuty Dettlaff otrzymali min. Pan Piotr Kropidłowski – Portal Kaszuby 24, Dziennik Bałtycki i Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Osadę odwiedzili członkowie ekipy z planu filmu „ Całe szczęście”, Radni Gminy Puck Panowie : Józef Szymański, Henryk Kunc i Florian Pieper oraz liczne grono turystów z kraju i ze świata. W rzucewski krajobraz wpisali się na stałe rowerzyści coraz częściej korzystający z pobliskiej ścieżki rowerowej.
Bardzo dziękujemy Wszystkim za wspólnie spędzony czas i udział w EDD 2018 w Parku Kulturowym w Rzucewie.
Serdecznie zapraszamy do „Chaty Kaszubskiej” na przygotowane wystawy i spacery o każdej porze roku na terenie Parku Kulturowego, który zachwyca swym nadmorskim krajobrazem.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Rzucewie przygotowali: dr Jan Dettlaff – dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystki w Gminie Puck oraz Panowie : Krzysztof Garstkowiak i Piotr Rumanowski – pracownicy OKSiT-u w Gminie Puck, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku / Danuta Król i Andrzej Wędzik/,Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka / dr Danuta Dettlaff/.

 

Osada Łowców Fok
Park Kulturowy Rzucewo gmina Puck

Godziny otwarcia
sezon letni:

wtorek-niedziela
godz. 8.00-16.00

Ceny biletów na wystawy:

Normalny - 4 zł
Ulgowy - 2 zł
(uczniowie, młodzież, emeryci, nauczyciele)

Przewodnik:

w języku polskim - 30 zł
w języku angielskim - 60 zł

Kontakt:


58 742 49 85
osada@okcsitpuck.pl




Osada Łowców Fok Park Kulturowy Rzucewo gmina Puck"

Wypromuj również swoją stronę

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rybackiego 

Realizacja Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"