W Klubie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego odbył się wernisaż wystawy „Archeolodzy nad polskim morzem w okresie międzywojennym w 100‑lecie uzyskania praw miejskich Gdyni – Wojsko w służbie ochrony zabytków”.
Było to wyjątkowe spotkanie z historią Pomorza, pierwszymi badaniami archeologicznymi prowadzonymi nad naszym morzem oraz z ludźmi, którzy z ogromną pasją odkrywali ślady dawnych kultur, budując fundamenty polskiej archeologii nadmorskiej.
O pracy archeologów, odkryciach sprzed lat i fascynujących losach badaczy opowiadała współautorka wystawy Danuta Król – z niezwykłą energią, werwą i poczuciem humoru. Jej barwne historie sprawiły, że archeologia przestała być jedynie nauką o przeszłości, stając się opowieścią o ludziach, ich pasjach, marzeniach i odkryciach. Słuchanie osoby, która z taką lekkością i zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą, było prawdziwą przyjemnością.
Dziękujemy Pani Danucie Król oraz współautorowi wystawy, dr. Janowi P. Dettlaffowi, za przygotowanie tej niezwykłej ekspozycji. Dziękujemy również wszystkim gościom za obecność, rozmowy i wspólne przeżywanie tego spotkania z historią.
Takie wydarzenia przypominają, że przeszłość nie jest zamknięta w książkach czy muzealnych gablotach – żyje w opowieściach, miejscach i ludziach, którzy z pasją pomagają nam odkrywać ją na nowo.
Dziękujemy, że byliście z nami.
koordynator przedsięwzięcia: Beata Wojtukiewicz
tekst: Angela Sip
fot.: Angela Sip, Piotr Widerski
Panią Doktor Grażynę Miotk – Szpiganowicz – Wybitną Badaczkę dawnych krajobrazów Pomorza.
To dzięki Niej poznaliśmy rośliny otaczające dawne osady m.in. w Pucku, Osłoninie, Rzucewie, Ostrowie, Borach Tucholskich. Grażyna uczestniczyła w wielu naszych badaniach wykopaliskowych. W naszej pamięci pozostaną wspólne prace terenowe , w czasie których rozwijała swoje talenty dydaktyczne i organizatorskie. Wynikiem trwającej ponad 40 lat współpracy są liczne publikacje i konferencje. Będzie nam brakowało rozmów i dyskusji z Nią , Grażyna potrafiła słuchać ludzi. Po przejściu na emeryturę zajęła się historią swojej rodziny zwłaszcza dziadka Antoniego Miotka , mieszkańca Pucka. Nie zapomniała o nas archeologach. Mieliśmy jeszcze wiele wspólnych planów los napisał inny scenariusz.
Wielki żal.
W naszej pamięci i sercach pozostanie Grażyna jako zawsze uśmiechnięta Koleżanka i Życzliwy Człowiek.
Mężowi i Córce z Rodziną składamy wyrazy szczerego współczucia
„Rzucewscy” archeolodzy
Pogrzeb Śp. Grażyny Miotk – Szpiganowicz odbędzie się:
4 lutego 2025 w Farze Puckiej
godz. 9. 30 – Różaniec
godz. 10 .00 – Msza Św.
Po mszy św. kondukt żałobny przejdzie na pucki cmentarz „przy dworcu”

Jeszcze tylko do końca stycznia w Chacie Kaszubskiej będzie dostępna wystawa
„Zapomniana tradycja świątecznych życzeń na kartach pocztowych”. Zobaczmy jak przez lata zmieniały się pocztówki, jak wyglądały te sprzed 60 – laty i te sprzed 40 czy 20 laty.
Wystawę przygotowano ze zbiorów Państwa Doroty i Marka Seyda, którym bardzo dziękujemy za udostępnienie kart świątecznych.
Serdecznie zapraszamy
Już po raz dziewiętnasty w pierwszy weekend września spotkaliśmy się na obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa w rzucewskim parku kulturowym. Pierwsze obchody odbywały się w czasie prowadzonych wówczas prac wykopaliskowych a w ich przygotowaniach brali udział uczestnicy wykopalisk i mieszkańcy Rzucewa.
Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego i pokazanie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Ustalony na 2024 rok temat to „Szlaki. Sieci. Połączenia” . Przygotowane przez nas wystawy wpisały się w główny temat obchodów. Pierwsza wystawa „Bursztyn i krzemień – czyli pierwsze szlaki handlowe na północnych Kaszubach” powstała w oparciu o wyniki badań archeologicznych. Pokazuje ona że już w czasach epoki kamienia czyli ponad 5000 lat temu istniały szlaki handlowe. Na teren północnych Kaszub docierały z południa Polski doskonałe krzemienie z których wyrabiano narzędzia pracy. Surowiec ten wymieniano na bursztyn bałtycki, który archeolodzy odkrywają w dawnych osadach i na cmentarzyskach. Tytuł drugiej wystawy to : „Pomorski Szlak Cysterski na ziemi puckiej”. W pierwszym dniu odbyła się promocja książki autorstwa dr Jana Pawła Dettlaffa pt. „Splendor Gloriae Dei – barokowe złotnictwo liturgiczne kościołów ziemi puckiej”: Dla dzieci i dorosłych przygotowano warsztaty archeologiczne. Można było zobaczyć pod mikroskopem ziarna zbóż odkryte w czasie badań wykopaliskowych lub posłuchać o narzędziach i broni w epoce kamienia. Już po raz jedenasty rozegrany został Turniej w rzucaniu oszczepem z epoki kamienia. Zwycięzcy zostali obdarowani pucharami i „niespodziankami” przygotowanymi przez jednego z uczestników Turnieju. W dniach dziedzictwa uczestniczyli twórcy ludowi z terenu powiatu puckiego i wejherowskiego Panie: Maria Szczygielska, Jolanta Krauze – malarki, Pani Elżbieta Mirończuk– hafciarka, Panowie Henryk Lessnau i Romam Drzeżdżon– twórcy pięknych tabakierek oraz malarska rodzina Jackowskich. O jedzenie zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzucewa. W czasie świątecznego weekendu można było zwiedzać bezpłatnie wystawy w Chacie Kaszubskiej : „ Rzucewo w Epoce Kamienia”, „Pradzieje Gminy Puck”, „Rybacy znad Zatoki Puckiej”, „Krzemionki, czyli o kopalniach krzemienia pasiastego”. Słoneczna pogoda sprzyjała spacerom po ścieżce edukacyjnej w Parku Kulturowym – Osada Łowców Fok w Rzucewie. W czasie obchodów można była posłuchać Kapeli Begebenheitp i występów zespołu Bursztynki. W otwarciu Europejskich Dni uczestniczyła Pani Jolanta Bieszke – Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Gościliśmy też Panią Annę Busz – sołtysa Rzucewa i Pana Floriana Piepera- radnego Gminy Puck.
Wszystkim którzy uczestniczyli w Europejskich Dniach serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy do jedynego parku kulturowego nad morzem.
Tekst: Danuta Król – archeolog
Fotografie : Piotr Widerski, Piotr Kropidłowski – portal Kaszuby 24,Bernadeta Król – Wroldsen,
W dniach 7 i 8 września 2024 r zapraszamy do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok
w Rzucewie na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa.
Tym razem spotkanie odbędzie się pod hasłem:
„Szlaki. Sieci. Połączenia”
Podczas tegorocznych obchodów odbędzie się promocja książki dr. Jana Dettlaffa „ Splendor gloriae Dei…” a także otwarcie wystaw tematycznych.
Miłośników archeologii zapraszamy na warsztaty prowadzone przez pracowników Wydziału Archeologicznego Uniwersytetu Warszawskiego, a wszystkich odważnych zachęcamy do wzięcia udziału w XI Pomorskim Turnieju Rzucania Oszczepem z Pomocą Miotacza.
Nie zabraknie również akcentów regionalnych – spotkań z twórcami ludowymi oraz zespołami
i folklorem kaszubskimi. O strefę gastronomiczną zadbają tradycyjnie Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.
Już dziś serdecznie Was zapraszamy- Do zobaczenia w Rzucewie !
