Ostatni tydzień ferii był bardzo pracowity w Parku. Odwiedziły nas grupy dzieci i młodzieży z Celbowa, Gnieżdżewa, Połchowa , Rzucewa i Gdyni. W części archeologicznej były warsztaty krzemieniarskie, turniej w rzucaniu oszczepem z epoki kamienia i opowieści o bursztynie. Pan Andrzej Wędzik opowiadał o narzędziach wykonanych z krzemienia, pokazał min. jak powstawały pierwsze groty do strzał łuku i krzemienne drapacze służące do obróbki skór z upolowanych zwierząt. O roli bursztynu w dawnych wiekach opowiadała Pani Danuta Król. W prezentacji multimedialnej pokazano pierwsze ozdoby wykonane z bursztynu, w tym: stylizowane postacie ludzkie, zwierzęta i piękne kolie. Obecna na wykładzie grupa dzieci i młodzieży z Gnieżdżewa była bardzo zainteresowana miejscem gdzie odkryto na terenie ich wsi cmentarzysko z II wieku naszej ery i w jakich miejscach archeolodzy prowadzili badania wykopaliskowe. Pan Wojciech Górski ze Stacji Morskiej w Helu opowiadał o ssakach żyjących w Bałtyku. W helskim fokarium można zobaczyć dziś foki szare które podobnie jak przed wiekami żyją w Morzu Bałtyckim. Zajęcia plastyczne prowadził Pan Piotr Rumanowski. Wiele z wylepianych z gliny naczyń nawiązywało kształtem i zdobieniami do tych znalezionych na rzucewskiej osadzie z epoki kamienia. Ostatnią atrakcją, na zakończenie pobytu w Parku , było ognisko przygotowane przez Pana Krzysztofa Garstkowiaka.
Program ferii i jego realizacje zapewnili pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Bardzo dziękujemy Wszystkim za udział w naszych zajęciach. Szczególne podziękowania kierujemy do opiekunów grup – Nauczycieli i ” Pań i Panów Klubowych” za organizacje wyjazdów do Parku Kulturowego W Rzucewie.
Zapraszamy na wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży.