Serdecznie zapraszamy w środę 28 sierpnia na godz. 17: 30 do siedziby Kaszubskiego Forum Kultury -w Gdyni al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18 – na promocję książki „Zespół osadniczy z epoki kamienia – Rzucewo, gmina Puck, stanowisko 1” pod red. Danuty Król. Wydawcą pozycji jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami wydania są Urząd Gminy w Pucku i Ośrodek Kultury , Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Publikacja jest podsumowaniem wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych na osadzie łowców fok z epoki kamienia
Rzucewo to malownicza wieś nad Zatoka Pucką, która już ponad 100 lat temu była miejscem badań wykopaliskowych. To właśnie z nich dowiadujemy się o życiu dawnych rybaków i łowców. Wiemy jak wyglądały ich domy, gliniane naczynia i podstawowe narzędzia pracy z kamienia. Wiemy na co polowali i jakie łowili ryby . Spacerując dziś gdyńskim bulwarem i podziwiając klify Kępy Oksywskiej trudno wyobrazić sobie że przed tysiącami lat teren Zatoki Puckiej zajmowały równiny nadmorskie z niewielkimi jeziorami. Prezentowane w publikacji nieznane dotąd odkrycia z rzucewskiej osady są unikatowe w skali europejskiej. Ich opracowania podjęło się dwudziestu dwóch specjalistów z ośrodków naukowych i muzealnych z Polski i Europy. Jeden z rozdziałów poświecono pierwszym odkrywcom osady dzięki którym o stanowisku w Rzucewie pisano już w przewodnikach wydawanych w okresie międzywojennym. Warto przypomnieć słowa Prof. Konrada Jażdżewskiego kierownika rzucewskich wykopalisk w latach 1928 – 1929 „… Z niezwykłą satysfakcją oglądało się co roku, jadąc z Poznania nad morze ( do Rzucewa – red.), pobliską Gdynię, przemieniającą się niebywale szybko z wioski rybackiej w nowoczesne spore miasto portowe…”.
Poszukując dziś śladów dawnych rybaków i łowców z nad Zatoki Puckiej możemy odwiedzić Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie, gdzie zobaczyć można zabytki z przeprowadzonych wykopalisk i rekonstrukcje dawnych domów i pracowni.

 

Osada Łowców Fok
Park Kulturowy Rzucewo gmina Puck

Godziny otwarcia
sezon letni:

wtorek-niedziela
godz. 8.00-16.00

Ceny biletów na wystawy:

Normalny - 4 zł
Ulgowy - 2 zł
(uczniowie, młodzież, emeryci, nauczyciele)

Przewodnik:

w języku polskim - 30 zł
w języku angielskim - 60 zł

Kontakt:


58 742 49 85
osada@okcsitpuck.pl
Osada Łowców Fok Park Kulturowy Rzucewo gmina Puck"

Wypromuj również swoją stronę

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rybackiego 

Realizacja Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"