Szanowni Państwo,
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku serdecznie zaprasza na wydarzenia organizowane w najbliższych dniach w Muzeum: na prezentację kolejnego zabytku w ramach cyklu „Zabytek miesiąca” oraz na dwudniową imprezę plenerową z pokazami i warsztatami przędzenia, przygotowaną przez Oddział „Grodzisko” w Sopocie.
ZABYTEK MIESIĄCA – wrzesień
26.09.2015, godz. 12:00 Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26 w Gdańsku
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza w najbliższą sobotę 26.09. 2015 r. o godz. 12:00 na prezentację kolejnego zabytku miesiąca. Spotkanie odbędzie się w Sali odczytowej budynku Muzeum przy ul. Mariackiej.
MINIATUROWE NACZYNIE GLINIANE Z EPOKI KAMIENIA Z OSADY ŁOWCÓW FOK W RZUCEWIE
Naczynia gliniane i ich fragmenty należą do najczęściej odkrywanych zabytków archeologicznych na osadach i cmentarzyskach pradziejowych. Ceramika naczyniowa jest podstawą wielu klasyfikacji kulturowych i chronologicznych w archeologii.
Naczynia odkrywane na nadmorskich osadach z okresu neolitu czyli epoki kamienia (IV-II tys. p.n.e.) cechuje różnorodność form i ornamentów.
Występują duże naczynia zasobowe, puchary, kubki, misy i naczynia rynienkowate. Do rzadkich znalezisk należą naczynia miniaturowe.
Jednym z takich okazów jest naczynie odkryte w reliktach chaty słupowej na osadzie łowców fok w Rzucewie koło Pucka. Znalezione zostało wśród licznych fragmentów dużych naczyń glinianych i narzędzi krzemiennych. Wykonane zostało ręcznie z jednego kawałka gliny i uformowane na kształt półkuli. Wymiary naczynia wynoszą odpowiednio: wysokość – 3,5 cm, szerokość przy krawędzi wylewu – 4,7 cm, waga – 47 gramów. Ścianki naczynia są bardzo cienkie, mają ok. 5 mm grubości. Powierzchnia zewnętrzna została starannie wygładzona. Na ściankach wewnętrznych widoczne są drobne okruchy tłuczonych kamieni, dodawanych do gliny jako domieszka. W dnie naczynia znajduje się mały, celowo wykonany, otwór.
Naczynia miniaturowe o pełnych dnach znajdowane były kilkakrotnie na osadach z okresu neolitu. Występują one także w dziecięcych grobach szkieletowych pochodzących z początków II tys. p.n.e., m. in. na Łotwie, Małopolsce i Mazurach.
Przeznaczenie prezentowanego naczynka pozostaje jednak nadal nieznane. Być może używane było jako lejek, a może przeznaczone było do nieznanych nam praktyk magicznych.
Obecnie okaz ten należy do najmniejszych naczyń glinianych znajdujących się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Wstęp wolny
Pokazy i warsztaty przędzenia
26-27.09.2015 r. godz. 12:00-17:00 na Grodzisku w Sopocie
Oddział „Grodzisko” zaprasza na imprezę plenerową w związku z obchodami Światowego Dnia Przędzenia. Przez dwa dni najbliższego weekendu będzie można przyjrzeć się czesaniu wełny, przędzeniu na wrzecionie i na kołowrotku, a także tkaniu. Doświadczone prządki i tkaczki udzielać będą nauk wszystkim chętnym spróbowania swoich sił. Wełny nie zabraknie!
Uwaga – darmowe bilety dla seniorów.
W związku z ogólnopolską akcją „60+ kultura”, w dniach 26-27 września seniorzy mogą zwiedzić nasz skansen i uczestniczyć w warsztatach przędzalniczych bezpłatnie.
Miejsce: Oddział „Grodzisko”, ul. Haffnera 63 w Sopocie
Wstęp biletowany, bilety bezpłatne dla seniorów