Wystawa ma przypomnieć pierwsze lata Niepodległej i czas budowania instytucji zajmujących się ochroną zabytków archeologicznych, pierwsze wykopaliska i pomoc polskiego wojska przy pierwszych odkryciach, tworzenie pierwszych kolekcji muzealnych i sylwetki badaczy. Wystawa prezentowana jest w dwóch miejscach : w „ Galerii pod lipami” w Domu Kultury w Żelistrzewie w godz. 10 – 16 od poniedziałku do piątku oraz w Zamku w Krokowej codziennie od godz. 10 do 16. Wstęp wolny
Wystawa ma upamiętnić kolejną rocznicę zaślubin Polski z Morzem dokonanych w Pucku 10 lutego 1920 roku pamiętnym aktem generała Józefa Hallera o którym wspominał w swoich „ Pamiętnikach”, jeden z czołowych polskich archeologów a wcześniej uczestnik badań wykopaliskowych w nadmorskim Rzucewie:
„Pokochaliśmy bardzo to nasze morze, w które tak niedawno, bo 9 lat wcześniej, wrzucał polski generał pierścień zloty, na znak ponownego wzięcia go w posiadanie po prawie 150 latach odcięcia nas od niego. Z jaką radością i dumą patrzyliśmy na te pierwsze znaki naszej bytności na morzu: na owe skromne jeszcze wojenne jednostki pływające….. Z niezwykłą satysfakcją oglądało się co roku, jadąc z Poznania nad morze, pobliską Gdynię. Przemieniającą się niebywale szybko z wioski rybackiej w nowoczesne spore miasto portowe…”